برسی تخصصی رنگ و بدنه

راه فهمیدن رنگ شدگی خودرو با چشم – تشخیص تخصصی رنگ | TKA
از کجا بفهمیم خودرو رنگ شدگی دارد ؟
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم اولین گام برای خرید خودرو می باشد که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

۱. بررسی لبه های کاپوت صندوق و درب ها
بررسی کاپوت و درب ماشین می تواند یکی از مطمئن ترین راه ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم باشد. برای این کار کافیست به موم لبه درب و کاپوت توجه کنیم درب های فابریک کارخانه دارای مومی خاص هستند و اگر قسمتی از خودرو نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد نیاز است که این موم کنده شود. به این نکته توجه کنید که بعضی از متخصصان با موم کشی سعی می کنند تشخیص را سخت کنند اما با مقایسه نقاط مختلف می توان به راحتی از این موضوع با خبر شد.

۲. بررسی رنگ خودرو با استفاده از چراغ قوه
یکی از بهترین گزینه ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم چراغ قوه موبایل می باشد. زمانی که نور چراغ قوه را بر روی بدنه ماشین می تابانید امکان دارد با نکاتی رو به رو شوید؛ برای مثال ممکن است رنگ خودرو در نقاطی کدر و یا کنتراست آن متفاوت باشد. این راهکار در رنگ های روشن و متالیک با زاویه ۱۶۰ درجه توصیه میشود

۳. بررسی گلگیر
طبق آماری از فروش یک شرکت تولید کننده قطعات یدکی در ایران گلگیر یکی از قطعاتی است که بیشترین تعویض ، بتونه کاری و رنگ شدگی را دارد. برای بررسی گلگیر یکی از بهترین نقاط پیچ های متصل شده به شاسی خودرو هستند. این پیچ ها نباید آچار خوردگی داشته باشد

۴. بررسی کیلر پاشیده شده روی خودرو
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم در این مرحله نیاز به تمرکز و حوصله بالایی دارد. از کیلر برای ایجاد سطح صیقلی روی رنگ بدنه خودرو استفاده می شود. اکثر افراد برای اینکه رنگ بدنه را با ناحیه رنگ شده همسان کنند، از کیلر استفاده می کنند. کیلر استفاده شده روی بدنه خودرو به صورت فابریک دارای نظم خاصی است. مثلا در برخی خودرو ها اگر به بدنه دقت کنید خانه های چند ضلعی می بینید. اما بیرون از کارخانه پوشش کیلر با قسمت های دیگر متفاوت است. یعنی پاشش آن روی بدنه نظم خاصی ندارد.

۵. بررسی لبه های زیرین دستگیره خودرو
با بررسی لبه ها ی زیرین دستگیره خودرو میتوان به سر نخ های قابل توجه ای دست یافت. در این قسمت پیچ های متصل کننده دستگیره به بدنه را چک کنید و احتمال اینکه بشود پاشش رنگ، کدری یا اثر بتونه را در اینجا مشاهده کرد زیاد است

۶. بررسی سیم هایی که از درب ها و گلگیر می گذرد
اگر در خودرویی که قصد بررسی یا خریداری آن را دارید روی سیم ها اثر پاشیدگی رنگ داشته باشد، میتوان به این نکته پی برد که احتمالا آن ناحیه ضربه دیده و یا رنگ شدگی صورت گرفته است.

کلام پایانی تشخیص رنگ شدگی
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم دارای ریسک هایی می باشد و مطلوب است در پایان از کارشناس تشخیص رنگ خودرو کمک بگیرید. یک دور کامل دور ماشین بچرخید با دقت همه زوایا را نگاه کنید ببینید که آیا قسمتی از ماشین هست که رنگش با سایر قسمت های بدنه متفاوت است. به عنوان مثال اگر درِ ماشین رنگ خوردگی دارد خیلی عجیب نیست که متوجه اختلاف رنگ ماشین با پنل های مجاورش شوید. وقتی یک خودرو برای کار نقاشی به کارگاه می رود، نقاشان اتومبیل به غیر از قسمتی که می خواهند رنگ کنند بقیه قسمت های بدنه خودرو را با کاغذی می پوشاند این کاغذ را با چسب مشکی دور تا دور لبه ها و پنل های ماشین می چسبانند. نقاشان اتومبیل معمولا این چسب مشکی را در قسمت در و پنجره ها و یا نقاط دیگر نیز می زنند. نتیجه این می شود که مقداری رنگ روی چسب مشکی می ریزد. اگر خود ماشین مشکی نباشد، می توان این رنگ خوردگی را با چشم هم ملاحظه کرد. همچنین می توان قسمت زیر بدنه ماشین در قسمت چرخ ها را هم بررسی کرد که معمولا نشانه ای از پاشش رنگ را دارد.

همچنین زیر کاپوت خودرو و یا روی رادیاتور هم نشانه ای از رنگ خوردگی و اسپری رنگ رادر خود نگه می دارد. معمولا در رنگ کردن قسمت جلویی و یا کاپوت ماشین، از روی رنگ پیچ و مهره های الحاقی به کاپوت و جلوبندی می توان این را متوجه شد. این پیج و مهره ها خود در کارخانه رنگ می شوند، اما اگر آنها را برای برداشتن کاپوت و جلوبندی باز کرده باشند، رنگ ممکن است در سرپیچ ها رفته باشد و وقتی پیچ ها را دوباره بستیم در جای قبلی بسته نشود و این اختلاف رنگ نمایان شود.

میزان کار کرد خودرو

 یکی از ساده‌ترین راه‌های بررسی کیلومترشمار؛ بررسی سوابق تعمیر و سرویس آن است. اگر خودرو را قبلا برای تعمیرات یا سرویس به تعمیرگاه برده‌اند، …

دستکاری کیلومتر خودرو و نحوه تشخیص کیلومتر واقعی خودرو و دستکاری کیلومتر شمار و روش … مرحله 1:هرگونه سایش غیر طبیعی را در پدال گاز و روکش بررسی کنید.

 

 در بعضی از خودروها، کیلومتر واقعی ماشین در کامپیوتر مرکزی یا ECU ثبت می‌شود. می‌توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کارکرد واقعی خودرو را بررسی …

 راههای بسیاری برای پیدا کردن نحوه تشخیص کارکرد واقعی خودرو ( بررسی … کیلومتر واقعی خودرو یکی از معیارهای تعیین قیمت و ارزش واقعی خودرو …

 دستکاری کیلومتر ماشین یکی از رایج‌ترین کلاه‌برداری‌هاست؛ بنابراین اگر … یکی از ساده‌ترین راه‌های بررسی کیلومترشمار؛ بررسی سوابق تعمیر و …

 برای خودروهایی که تعمیرات خود را در نمایندگی‌ها انجام می‌دهند، بررسی دفترچه ثبت نمایندگی یکی از بهترین روش های تشخیص کارکرد واقعی کیلومتر ماشین …

 نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو و تشخیص کارکرد واقعی خودرو … می‌توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را بررسی کنید و بدانید در …

کارشناس خودرو جهت پی بردن به کارکرد واقعی خودرو اقدام به بررسی موارد متعددی میکند که در زیر به مواردی از آن ها اشاره کرده ایم …

 برای تشخیص کارکرد واقعی خودرو راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه این مقاله … اینکه شما بدانید خودرو مورد نظرتان چند کیلومتر کارکرد دارد.

 راه‌های زیادی برای تشخیص کارکرد واقعی خودرو وجود دارد که از جمله آن می‌توان به چک کردن ECU، بررسی دفترچه ثبت نمایندگی، وضعیت ظاهری خودرو و …

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد.

آپشن ها

امروزه دیگر ماشین، تنها وسیله‌ای برای رساندن افراد به مقصد نیست و فراهم ‌کردن شرایط ایمنی و امکانات رفاهی برای سرنشینان آن نیز جز اولویت‌های خودروسازان قرار گرفته است. به تجهیزات و امکاناتی که بیشتر اتومبیل‌های لوکس به آن مجهز هستند، آپشن خودرو می‌گویند؛ البته امکان نصب تعداد زیادی از آن‌ها بر روی ماشین‌های معمولی هم وجود دارد. توجه داشته باشید که تعدادی از آپشن‌ها جهت افزایش سطح ایمنی و تعدادی برای زیبایی ظاهری کاربرد دارند.

ما در این مقاله از میان تعداد بی‌شمار آپشن‌ خودرو، محبوب‌ترین و کارآمدترین آن‌ها که در ایران طرفداران زیادی هم دارند را گردآوری کردیم تا به اطلاع شما برسانیم.

سیستم کروز کنترل تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
ACC یکی از آپشن‌های بسیار پیشرفته در خودرو‌های امروزی و نسل جدیدی از سیستم کروز کنترل‎ سرعتی است. در نسل قدیم یعنی سیستم کروز کنترل سرعتی، این امکان برای راننده فراهم می‌شد که با تثبیت ‌کردن سرعت اتومبیل به خود استراحت دهد و در حالی که ماشین با سرعت مشخص‌شده در حال حرکت است، برای مدتی پای خود را از روی پدال گاز بردارد.

سیستم کروز کنترل تطبیقی نسبت به نوع سرعتی، بسیار مجهزتر و کارآمدتر است. در تکنولوژی ACC، ماشین مجهز به سنسورهای حرکتی و رادارهای اسکن جاده‌ای است که با کمک آن‌ها، وضعیت اتومبیل را نسبت به جاده و خودروهای اطراف نیز تحت کنترل قرار می‌دهد؛ سرعت را متناسب با شرایط جاده تغییر می‌دهد و هنگام نیاز به صورت اتوماتیک ترمز می‌کند.

در حالی که سیستم کروز کنترل سرعتی، روی یک سرعت مشخص حرکت می‌کند و راننده برای ترمز کردن، باید پای خود را روی پدال ترمز قرار بدهد تا سیستم خاموش شود و کنترل ماشین دوباره به دست راننده بیافتد.

سیستم استارت بدون کلید (Keyless Start)
استارت بدون کلید

با کمک آپشن KS، امکان باز و قفل کردن درهای ماشین و استارت موتور بدون نیاز به استفاده از کلید برای شما فراهم می‌شود. در واقع شیوه کار به این صورت است که راننده با استفاده از کارت یا سوئیچ هوشمند در فاصله یک متری، قفل درها را به صورت اتوماتیک باز می‌کند و زمانی که پشت فرمان قرار می‌گیرد؛ بدون نیاز به فشار دکمه استارت، پدال ترمز را نگه داشته و در نهایت خودرو روشن می‌شود.

نکته مهم: در بعضی از ماشین‌های جدید، جهت رفع مشکل هک‌شدن کد سوئیچ هوشمند از چندین کد استفاده می‌شود و در هر بار استفاده، به صورت تصادفی بین سه تا هشت کد برای سنسور خودرو ارسال می‌شود تا ایمنی آن افزایش یابد.

پارک کردن اتوماتیک (Auto Park)
پارک اتوماتیک

سیستم Auto Park با کمک سنسورهای تعبیه‌‌ شده در سپرهای (جلو و عقب) ماشین و همچنین یک کامپیوتر پردازش‌گر مخصوص، مواردی همچون طول و عرض جای پارک، فضای موجود برای مانور اتومبیل و نحوه قرار‌گیری آن در محل پارک را محاسبه می‌کند.

آپشن Auto Park در دو نوع دستیار پارک اتوماتیک و پارک اتوماتیک فول ارائه می‌شود. در نوع دستیار پارک، کنترل دنده و ترمز به عهده راننده است؛ اما در نوع پارک اتوماتیک فول، تمامی عملیات پارک توسط خود سیستم انجام می‌شود که مختص خودروهای بسیار لوکس است.

فروش فوری خودرو
نمایشگر شیشه جلو (Head-up Display)
آپشن نمایشگر شیشه جلو خودرو

HUD آپشن شگفت ‌‌انگیز نوینی است که تمام اطلاعات ضروری ماشین را بر روی شیشه جلو به نمایش می‌گذارد تا تمام حواس راننده به سمت جاده باشد و از تصادفات احتمالی جلوگیری شود.

اطلاعات مورد نیاز نمایشگر شیشه جلو توسط دوربین‌های تعبیه شده و رادارهای اطلاعات موجود در خودرو فراهم می‌شود؛ در ادامه با کمک نقشه‌های دیجیتال، اطلاعات خارجی همچون محاسبات وضعیت جاده، موقعیت ماشین‌های اطراف شما، فاصله شما با خطوط جاده و … بر روی شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین علاوه بر موارد خارجی، اطلاعات خود اتومبیل همچون کیلومترشمار، وضعیت سیستم گرمایشی، مقدار سوخت، دمای موتور و … نیز در معرض دید راننده قرار می‌گیرد.

سیستم دید در شب (Night Vision)
آپشن دید در شب

شما در مسیرهای کم ‌نور و حتی فاقد نور می‌توانید با سیستم Night Vision بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. سیستم دید در شب، مجهز به یک دوربین و سیستم مادون قرمز است که مسیر رانندگی را از مادون قرمز دریافت و به صورت سیاه و سفید بر روی یک نمایشگر یا صفحه کیلومتر‌شمار نشان می‌دهد و در نتیجه راننده را از وضعیت جاده مطلع می‌کند. این امکان یکی از آپشن‌های بسیار محبوب افرادی است که بیشتر در شب و جاده‌های کم نور رانندگی ‌می‌کنند.

رادار نقطه کور
رادار نقطه کور خودرو

منظور از نقطه کور ماشین، محدوده‌ای در قسمت عقب اتومبیل با ابعاد ۹٫۵ در ۳ متر است که در زاویه مناسب دید راننده قرار ندارد؛ وظیفه رادار نقطه کور این است که ورود هر مانع یا خودرویی را در این محدوده به اطلاع راننده برساند.

آپشن نشانگر هشدار نقطه کور، چراغ زرد رنگی بر روی آینه‌های کناری خودرو است که با ورود هر مانعی در محدوده، به رنگ قرمز در‌می‌آید؛ همچنین در برخی از مدل‌های ماشین، این هشدار علاوه بر تغییر رنگ با سیستم ویبراتور صندلی یا بوق هشدار به اطلاع راننده می‌رسد.

دوربین 360 درجه خودرو
آپشن دوربین 360 درجه خودرو

دوربین ۳۶۰ درجه، یک نمای کلی از تمام فضای اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این آپشن از چهار دوربین در قسمت جلو، عقب و زیر آینه‌های بغل و همچنین سنسورهای موجود در آن‌ها تشکیل شده است که در نهایت با کمک یک نرم‌افزار، اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها آنالیز و محاسبه می‌شود.

راننده با دوربین ۳۶۰ درجه، هنگام پارک کردن یا تردد از خیابان‌های باریک و تنگ بر اطراف خود تسلط کامل‌تری دارد و با اطلاعات کسب شده از آسیب رسیدن احتمالی به بدنه خودرو جلوگیری می‌شود.

ردیاب خودرو (GPS)
آپشن GPS

GPS یک دستگاه کوچک سیم‌کارت‌‌خور بسیار ضروری است که به صورت جداگانه بر روی ماشین نصب می‌شود؛ موقعیت مکانی خودرو را از طریق ماهواره‌ها دریافت و مناسب‌ترین مسیر را به راننده نشان می‌دهد.

با آپشن ردیاب خودرو این امکان برای شما فراهم می‌شود که اگر در ماشین خود حضور نداشتید، با تلفن همراه از موقعیت آن مطلع شوید و حتی در صورت سرقت خودرو، مسیر حرکتی آن را دنبال کنید. از دیگر امکانات دستگاه GPS می‌توان به امکان خاموش‌کردن اتومبیل از راه دور، اطلاع‌رسانی هنگام ضربه‌زدن به آن و هشدار باز شدن درب یا روشن ‎شدن موتور اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که برخی از آپشن‌های خودرو، توسط کارخانه سازنده بر روی آن نصب می‌شود؛ اما شما متناسب با نوع اتومبیل‌تان می‌توانید آن را با آپشن‌های بیشتری مجهز کنید و از امکاناتی که در اختیارتان قرار می‌دهد، بهره و لذت بیشتری ببرید و همچنین سطح ایمنی ماشین خود را افزایش دهید.

گرمایش و سرمایش صندلی‌ها
برخی از خودرو‌ها علاوه بر سیستم گرمایش و سرمایشی که برای خودرو است، سیستم سردکن و گرمکن جداگانه‌ای برای صندلی‌ها دارند. این آپشن به صورتی طراحی شده است که می‌توان با استفاده از آن دمای بدن را در فصل‌های مختلف تنظیم کرد. این آپشن برای روزهای سرد و گرم، رانندگانی که روماتیسم دارند و دیسک کمر کاربرد دارد و می‌تواند به راحتی آنها در شرایط مختلف کمک کننده باشد. این آپشن در گذشته تنها برای صندلی‌های جلو به کار برده می‌شد اما امروزه آپشن گرمایش و سرمایش برای صندلی‌های عقب نیز تعبیه شده است. هیوندای سوناتا و کیا اپتیما از خودروهایی بودند که امکان سفارش آن را در اختیار خریداران قرار دادند.

صندلی برقی حافظه دار
صندلی خودرو مهمترین آپشن راحتی خودرو است که در طرح‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. صندلی برخی از خودرو‌های مدرن به گونه‌ای طراحی شده که دارای حافظه‌اند و با تنظیمات می‌تواند در حالت‌های مختلفی قرار گیرد. برای مثال اگر کسی قد بلند یا کوتاه دارد می‌تواند با تنظیمات صندلی را با تناسبی که می‌خواهد تنظیم کند و هر صندلی می‌تواند تنظیمات خودش را داشته باشد.

ماساژور صندلی
یکی از آپشن‌هایی که در خودرو‌ها برای صندلی در نظر گرفته شده، ماساژور است. ماساژور صندلی می‌تواند حس خوبی بعد از رانندگی طولانی مدت و رفع گرفتگی و گردش خودن در بدن کمک کند. ماساژور صندلی در برخی از خودرها می‌تواند کل صندلی را به لرزش در آورد و فول آپشن باشد در برخی دیگر نیز صن…

تست درایو

اولین قدم برای انجام تست خودرو، تحقیق در مورد خودرویی است که قصد خرید یا تست آن را دارید. پس از اینکه اطلاعات لازم بدست آمد و گزینه‌های انتخاب شده محدود شد، حال می‌توان به نمایندگی خودرو مورد نظر مراجعه و درخواست تست خودرو کرد.

در تست کردن خودرو باید عوامل مختلف را مورد بررسی قرار دهیم که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم:

موتور و اگزوز: در هنگام تست خودرو ابتدا باید توجه داشته باشید که موتور خودرو کاملا سرد باشد تا خودرو در هر دو شرایط سرد و گرم تست شود و تفاوت آن مشخص شود. در ادامه باید به صدای موتور و دود خارج شده از اگزوز توجه کرد و نسبت به صداها و دودهای غیرطبیعی حساس شد.

فرمان و ترمز: فرمان خودرو باید حساس و بدون هیچگونه لرزش باشد و ترمز باید به گونه‌ای تست شود که بتواند خودرو را به خوبی کنترل کند.

راحتی: باید راحتی صندلی و به طور کلی فضای خودرو در تست مد نظر قرار گیرد و مهلت تست به اندازه‌ای باشد تا بتوان میزان راحتی را سنجید. این یکی از مواردی است که تنها با تست درایو می‌توان آن را به خوبی فهمید. در ضمن تکان‌های خودرو و سیستم تعلیق و نرمی خودرو نیز در این مرحله می‌تواند مورد ارزیابی مشتری قرار گیرد. از عواملی که باید به آن توجه کرد اندازه و تعداد اعضای خانواده است. بهتر است نظر اعضا خانواده نیز در هنگام تست خودرو در نظر گرفته شود.

آپشن‌ها: توجه به آپشن‌های خودرو می‌تواند لذت رانندگی با خودرو را در آینده مشخص کند. از سیستم‌صوتی گرفته تا تهویه‌مطبوع و همچنین سایر آپشن‌های اضافی باید به خوبی بررسی شوند.

خودروهای برقی: در مورد خودروهای برقی که مسأله شارژ وجود دارد، تست خودرو عامل مهم و بسیار مشکلی است. باید مهلت تست به قدری طولانی باشد که بتوان اطلاعاتی مانند مدت زمان شارژ و دشارژ، میزان مصرف در طول رانندگی، تأثیر استفاده از آپشن‌ها در میزان مصرف و … را بررسی کرد.